Dofinansowanie do pieca na pellet - jakie opcje leżą na stole?

Smog jest problemem ogólnopolskim, o którego skali najlepiej świadczą tragiczne statystyki – szacuje się, że w naszym kraju z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera nawet ponad 40 tys. osób rocznie! Dlatego w całej Polsce od lat prowadzone są programy wymiany nieekologicznych czy wprost trujących źródeł ciepła. To właśnie tzw. niska emisja, czyli powstająca z domowych palenisk, jest główną przyczyną smogu. Jeśli wciąż użytkujesz przestarzały kocioł węglowy czy na drewno, to wiedz, że możesz uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet. Sprawdź, jak się o nie postarać.

Program „Czyste Powietrze”

„Czyste Powietrze” to flagowy program prowadzony przez rząd, którego celem jest znaczące zredukowanie problemu niskiej emisji poprzez całkowite wyeliminowanie nieefektywnych kotłów na paliwo stałe oraz wkładów kominkowych. Wielomiliardowy budżet programu ma zagwarantować, że każdy, kto spełnia kryterium dochodowe i zdecyduje się na modernizację systemu grzewczego, będzie mógł liczyć na sporą pomoc finansową.

W ramach tego programu można m.in. uzyskać dofinansowanie do pieca na pellet. Warunek jest jeden: musi to być piec 5. klasy, a więc spełniający najsurowsze normy emisyjne. Pellet, jako paliwo naturalne i funkcjonujące w zamkniętym obiegu CO2 (jego spalanie uwalnia do atmosfery tylko tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej pochłonęły rośliny, z których wyprodukowano pellet) jest preferowaną alternatywą dla węgla czy drewna kawałkowanego.

To warto wiedzieć

Z programu „Czyste Powietrze” można również uzyskać dofinansowanie do montażu instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych, termomodernizacji budynku, wymiany okien, drzwi etc.

Ile możesz dostać?

Dofinansowanie do podjętych inwestycji zmierzających do ograniczenia emisyjności budynku mieszkalnego może wynieść do 37 tys. zł. Warto natomiast zaznaczyć, że ostateczna kwota dotacji jest uzależniona od indywidualnej sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy oraz celu, na jaki chce uzyskać wsparcie.

W przypadku pieca na pellet wygląda to następująco:

  • Przy dochodzie na osobę w rodzinie nieprzekraczającym 1400 zł (1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym) dofinansowanie do zakupu montażu pieca na pellet może wynieść do 60% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 12 tys. zł).
  • Jeśli próg dochodowy zostanie przekroczony, ale mieści się w limicie 100 tys. zł rocznie dla gospodarstwa domowego, to dofinansowanie do pieca na pellet wyniesie do 30% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 6 tys. zł).

W obu przypadkach dofinansowanie stanowi olbrzymie wsparcie finansowe dla osób, które z reguły nie dysponują dużymi środkami własnymi na wymianę dotychczasowego źródła ogrzewania, a jednocześnie są zagrożone tzw. ubóstwem energetycznym.

Szczegółowe założenia programu „Czyste Powietrze” wraz z potrzebnymi wnioskami możesz znaleźć na stronie rządowej - https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/.

Warto również podkreślić, że na dofinansowanie do pieca na pellet mogą liczyć mieszkańcy całej Polski spełniający kryterium dochodowe – w tym Krakowa, Katowic, Bielska-Białej etc.

Programy gminne

Jeśli mieszkasz na Śląsku, to o dofinansowanie do pieca na pellet koniecznie zapytaj w swoim urzędzie gminy. Wiele śląskich samorządów (jednego z tych regionów, w których notuje się najgorszą jakość powietrza) oferuje takie wsparcie mieszkańcom gotowym wymienić aktualny kocioł węglowy na nowoczesne, ekologiczne źródło ogrzewania – włącznie z piecem na pellet.

Nawet jeśli gmina nie oferuje bezpośrednich dopłat, to być może prowadzi we współpracy z bankami program preferencyjnych, niskooprocentowanych pożyczek, co także jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, których aktualnie nie stać na zakup nowego pieca na pellet.

Ulga termomodernizacyjna

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o uldze termomodernizacyjnej, która jest szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób „niełapiących się” na żaden z programów bezpośredniego dofinansowania do pieca na pellet.

Ulga polega na odliczeniu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym (np. wymiana starego kotła węglowego na nowoczesny piec na pellet) w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Pisząc prościej: wydane środki będzie można odliczyć od podatku. Maksymalna kwota ulgi wynosi do 53 tys. zł na podatnika (czyli np. w małżeństwie ze wspólnotą majątkową będzie to 106 tys. zł). 


Komentarze

MOŻNA ODLICZYĆ TYKO RÓŻNICĘ POMIĘDZY PONIESIONYM NAKŁADAM A ZWROTEM Z DOFINANSOWANIA
Gość
2022-02-21 12:27:35
Mozna sie rozliczyc z pieca ma pellet
Gość
2022-02-20 20:00:30
Dodaj swój komentarz: