Europa neutralna dla klimatu

Jakie są cele, które wyznacza Europejski Zielony Ład?

  1. Poprawa efektywności energetycznej – chodzi tutaj zarówno o energooszczędność urządzeń jak i budynków. W przypadku nowych budynków, wprowadzono już odpowiednie normy, a stare budynki będą termomodernizowane z pomocą unijnych dotacji.
  2. Wdrożenie odnawialnych źródeł energii – bo to właśnie one pozwalają na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Według zakładanego planu do 2050 roku ponad 80% energii elektrycznej powinno pochodzić z OZE. Aby tak się stało, kraje należące do Unii Europejskiej, powinny odchodzić od węgla, zwłaszcza w ciepłownictwie, transporcie, czy też przemyśle.
  3. Czysty i bezpieczny transport – transport odpowiada niemal za ¼ emisji gazów cieplarnianych w Unii. Jeśli uda się zmodernizować wszystkie rodzaje transportu to znacznie zmniejszy się redukcja CO2 do atmosfery, a także poprawi się bezpieczeństwo. Główny nacisk kładzie się także na rozbudowę ścieżek pieszo-rowerowych. Transport publiczny ma być zeroemisyjny, a połączenia kolejowe wysoce zmodernizowane, tak aby zamiast podróży samolotem, móc wybrać podróż pociągiem.
  4. Konkurencyjny przemysł – w tym wypadku Unia zachęca do wykorzystania wodoru odnawialnego i biomasy w celu zastępowania paliw kopalnych w niektórych procesach przemysłowych. Zwraca również uwagę na odpowiednie gospodarowanie odpadami i ponowne wykorzystywanie odpadów z recyklingu.
  5. Rozwój infrastruktury – transeuropejskie sieci transportowe i energetyczne umożliwią szybszą wymianę towarów i sprawniejsze działanie gospodarki.
  6. Bioekonomia – efektywniejsze wykorzystanie biomasy to jedno z głównych założeń w gospodarce zeroemisyjnej. Produkcja biomasy musi pochodzić ze zrównoważonych źródeł aby zapewnić bezpieczeństwo lasom i innym ekosystemom. UE zaleca prowadzenie zrównoważonego rolnictwa by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Zaleca także rewitalizację zdegradowanych terenów leśnych, ochronę torfowisk i terenów podmokłych.

Co możemy zmienić w codziennym życiu?

- wybierajmy energooszczędne sprzęty AGD/RTV,

- oszczędzajmy energie poprzez wyłączanie urządzeń kiedy z nich nie korzystamy,

- zadbajmy o termomodernizację mieszkania,

- do ogrzewania domu wybierzmy urządzenia zeroemisyjne,

- korzystajmy z własnej energii,

- podczas podróży planujmy ekonomiczne trasy, zabierajmy pasażerów, ograniczmy loty samolotem,

- kupujmy lokalne produkty,

- segregujmy odpady, ograniczmy zakup towarów w plastikach,

- zamiast wyrzucać niepotrzebne rzeczy, przekażmy je innym,

- wybierajmy produkty ekologiczne, z upraw zrównoważonych, ograniczmy spożycie mięsa,

- nie niszczmy przyrody, sadźmy drzewa.

Unijne plany są ambitne, ale zmierzają do naszego wspólnego dobra. Aby uniknąć najgorszych skutków klimatycznych zdecydowane działania są niezbędne. Zmieniając sposób myślenia i codzienne nawyki możemy przyczynić się do wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu.


Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.
Dodaj swój komentarz: