Piec na pellet 5 klasy - zawsze dobra inwestycja!

Wybór urządzenia grzewczego do domu czy firmy spędza sen z powiek niejednemu inwestorowi. Z jednej strony każdemu zależy na jak najniższych kosztach eksploatacji, ale z drugiej musimy pamiętać o potrzebach środowiska naturalnego i stosować się do obowiązujących przepisów. Obecnie na polskim rynku można kupić wyłącznie kotły 5 klasy, spełniające wymogi tzw. Ekoprojektu (EcoDesign) – stanowi to kluczowy element walki ze zjawiskiem smogu. Jak pokazują miedzy innym statystyki programu „Czyste Powietrze”, szczególnie duże zainteresowanie ze strony inwestorów indywidualnych i firmowych budzą piece na pellet 5 klasy. Dlaczego warto zainwestować właśnie w takie urządzenie grzewcze?

Czym właściwie jest piec na pellet 5 klasy?

Urządzenia grzewcze 5 klasy są zaliczane do kategorii tych przyjaznych środowisku naturalnemu. Zostało to osiągnięte dzięki znaczącemu ograniczeniu emisji szkodliwych spalin. Warto przypomnieć, że w Polsce już od 2017 roku obowiązuje zakaz sprzedaży kotłów klasy niższej niż 5. Ma to związek z fatalną jakością powietrza w naszym kraju, za co w głównej mierze odpowiada tzw. niska emisja pochodząca z indywidualnych palenisk węglowych. To warto wiedzieć Do końca 2024 roku każdy właściciel kotła niższej klasy musi go wymienić na urządzenie spełniające wymogi tzw. Ekoprojektu oraz normę PN-EN: 303-5:2012. Kotły i piece 5 klasy emitują nawet do 50 razy mniej tlenku węgla oraz 4-5 krotnie mniej pyłów niż przestarzałe urządzenia węglowe. Jednocześnie trzeba podkreślić, że warunkiem ograniczenia emisji jest stosowanie paliwa wysokiej jakości – ekogroszku, a przede wszystkim ekologicznego pelletu.

Ukłon w stronę środowiska naturalnego

Piec na pellet 5 klasy to ekologiczne źródło ciepła, co powinno mieć szczególne znaczenie dla osób świadomych potrzeb naszej planety i niechcących przyczyniać się do pogarszania jakości powietrza. Warto wiedzieć, że spalanie dobrej jakości pelletu powoduje uwalnianie do atmosfery tylko takiej ilości dwutlenku węgla, jaką wcześniej pochłonęły drzewa, z których to paliwo zostało wyprodukowane. Można więc napisać, że jest to wręcz neutralny dla środowiska model ogrzewania budynków czy podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Rozsądne koszty eksploatacji

Choć ogrzewanie domu czy firmy kotłem pelletowym jest nieco droższe w porównaniu z kotłem na ekogroszek, to ta relacja może się wkrótce odwrócić, gdy nastąpią spodziewane podwyżki cen węgla. Trzeba przy tym podkreślić, że wydajność pelletu z jednej tony jest znacznie wyższa niż ekogroszku. Wynika to z faktu, iż pellet zawiera jedynie między 0,24 a 1 proc. popiołu, podczas gdy ekogroszek nawet do 15 proc.

Nowoczesne rozwiązania

Współczesne piece i kotły na pellet są urządzeniami bardzo nowoczesnymi, kompaktowymi oraz estetycznie wykonanymi. Nie zajmują dużo miejsca w kotłowni czy w salonie, można je z powodzeniem stosować w praktycznie każdym budynku. Ważną zaletą są szerokie możliwości w zakresie wprowadzenia indywidualnych ustawień oraz sterowania pracą pieca/kotła z poziomu aplikacji mobilnej na smartfonie. Takie rozwiązania w swojej ofercie ma np. firma Ambiente&Calore.

Wysoki komfort na co dzień

Piec na pellet 5 klasy to doskonały wybór dla inwestorów, którzy nie wyobrażają sobie, aby pracować na drugim etacie palacza. Nowoczesne kotły są praktycznie bezobsługowe – obowiązki użytkownika ograniczają się w zasadzie tylko do okresowego uzupełnienia paliwa w zasobniku oraz wybrania niewielkiej ilości popiołu, który stanowi cenny nawóz i może zostać rozsypany np. w ogrodzie.

Możliwość uzyskania dotacji

Kluczowym argumentem przemawiającym za zakupem pieca na pellet 5 klasy jest to, że osoby zdecydowane na wymianę obecnego, nieekologicznego źródła ciepła mogą uzyskać dotację na nowe urządzenie. Warunkiem jest właśnie to, aby spełniało ono założenia Ekoprojektu. Dotacja jest udzielana przede wszystkim z programu „Czyste Powietrze”, ale warto się zainteresować także programami gminnymi. Piec na pellet 5 klasy to zawsze dobry wybór – zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego klienta. Prowadzisz hurtownię instalacyjną, jesteś instalatorem, a może sam potrzebujesz nowego urządzenia grzewczego do domu lub firmy? W Biooze znajdziesz szeroką ofertę pieców i kotłów na pellet, a dodatkowo skorzystasz z fachowego doradztwa naszych ekspertów.


Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.
Dodaj swój komentarz: