Piec na pellet czy ekogroszek? Sprawdź, co przemawia na korzyść tego pierwszego

Od tego, jaki kocioł zastosujemy w domu jednorodzinnym czy firmie, zależą późniejsze koszty ogrzewania. Dlatego warto bardzo dokładnie przemyśleć tę decyzję, biorąc pod uwagę nie tylko cenę samego paliwa i jego dostępność, ale także preferowany sposób eksploatacji kotła. W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyłączenia budynku do sieci gazowej, a ogrzewanie elektryczne nie wchodzi w grę z uwagi na wysokie koszty, wielu inwestorów zaczyna rozważać wybór pieca na pellet lub ekogroszek. W naszym artykule omawiamy najważniejsze różnice, które warto wziąć pod uwagę na etapie wyboru kotła grzewczego.  

Pellet a ekogroszek – co to za paliwa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym różnią się od siebie oba rodzaje paliw. Pellet jest zaliczany do grupy biomasy, czyli paliwa pochodzenia naturalnego i tym samym ekologicznego. Jest to produkt uboczny produkcji elementów drewnianych, na przykład deski podłogowej. Mamy tutaj do czynienia z granulatem o wielkości 6-8 mm, który musi spełniać określone wymagania jakościowe, aby mógł zostać dopuszczony do sprzedaży w Polsce.

Jeśli chodzi o ekogroszek, to niestety, ale przedrostek „eko” jest tutaj użyty na wyrost. W rzeczywistości ten rodzaj paliwa nie ma wiele wspólnego z ekologią, choć trzeba przyznać, że w odróżnieniu od węgla w bryłach zawiera mniej frakcji miału i flotu. Dlatego spalanie ekogroszku w przystosowanym do tego kotle nieco mniej szkodzi środowisku. Na polskim rynku najczęściej znajdziemy ekogroszek o frakcji między 5 a 25 mm.

Kocioł na pellet – jakie są jego zalety w porównaniu z kotłem na ekogroszek?

W Polsce od kilku lat znacząco rośnie zainteresowanie kotłami przystosowanymi do spalania pelletu. Są to nowoczesne konstrukcje, spełniające surowe normy środowiskowe (kotły 5 klasy), idealnie wpisujące się w potrzeby naszej planety, ale też możliwości finansowe właścicieli.

To właśnie kotły pelletowe mogą stanowić idealne rozwiązanie w czasach, gdy musimy ograniczyć emisję szkodliwych spalin, jednocześnie nie skazując właścicieli budynków opalanych indywidualnymi kotłowniami na drastyczny wzrost wydatków.

Do najważniejszych zalet kotłów pelletowych zaliczymy:

  • Kompaktową budowę – nowoczesne piece na pellet, nawet z pojemnym zasobnikiem na paliwo, nie zajmują dużo miejsca w kotłowni i można je wpasować praktycznie do każdego tego typu pomieszczenia.
  • Praca w trybie on/off – to duża zaleta w stosunku do kotłów na ekogroszek, które z zasady pracują w trybie ciągłym. Piec na pellet uruchamia się wtedy, gdy jest to konieczne, dzięki czemu zużywa mniej paliwa.
  • Ekologiczność – spalanie pelletu dobrej jakości w nowoczesnym, przystosowanym do tego kotle, nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
  • Niemal bezobsługowość – współczesne kotły na pellet pod względem komfortu eksploatacji mogą być już porównywane do kotłów gazowych. Jedyne, co musi robić właściciel, to regularnie uzupełniać paliwo w zasobniku (w zależności od zapotrzebowania energetycznego budynku wypada to co 7-21 dni) oraz wysypywać popiół. A propos popiołu: pellet zawiera go jedynie między 0,24 a 1 proc. Ekogroszek? Nawet 15 proc.! W dodatku popiół ze spalania pelletu jest cennym nawozem, który można wykorzystać w ogródku.
  • Czysta kotłownia – praca kotła pelletowego nie generuje takiego zapylenia, jak ma to miejsce w przypadku kotłów na ekogroszek. Suchy pył drzewny można łatwo odkurzyć zwykłym odkurzaczem. Wielu właścicieli doceni również przyjemny zapach drewna unoszący się w kotłowni. W dodatku pellet jest mniej kłopotliwy w składowaniu, ponieważ sprzedaje się go w szczelnych foliowych workach (brak ryzyka zawilgocenia paliwa i zabrudzenia kotłowni podczas wsypywania pelletu do zasobnika).

Kocioł na ekogroszek wygrywa natomiast niższą ceną paliwa oraz uniwersalnością (można w nim spalać także węgiel zbrylony – jest do tego osobna komora). Nie ma co ukrywać, że ogrzewanie budynku kotłem zasilanym ekogroszkiem jest nieco tańsze, natomiast ta różnica może zostać wkrótce zniwelowana po zapowiadanych podwyżkach cen węgla.

Biorąc pod uwagę wpływ na środowisko, wygodę, czystość oraz wyższą wydajność cieplną pelletu (z uwagi na minimalną zawartość popiołu), piec na pellet wydaje się być lepszym wyborem, zwłaszcza dla inwestorów indywidualnych wybierających system grzewczy na wiele lat.


Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.
Dodaj swój komentarz: