Piece centralnego ogrzewania na pellet – co warto o nich wiedzieć?

Piece na pellet (prawidłowo powinniśmy nazywać je kotłami) przeznaczone do ogrzewania budynków mieszkalnych i firmowych z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością – głównie wśród inwestorów indywidualnych. Przekonują do siebie nowoczesną, kompaktową konstrukcją, niemal bezobsługowością, a co najważniejsze ekologicznością i rozsądnymi kosztami eksploatacji. Co warto wiedzieć o piecach centralnego ogrzewania na pellet? Najważniejsze fakty omawiamy w naszym poradniku.

Zasada działania pieca centralnego ogrzewania na pellet

Kotły pelletowe, choć są zasilane biopaliwem stałym, działają na nieco innej zasadzie niż np. kotły węglowe, w tym na ekogroszek. Paliwo znajdujące się w zasobniku jest podawane do kotła w takiej ilości, jaka jest niezbędna do uzyskania pożądanej temperatury wody w instalacji grzewczej/centralnej wody użytkowej. Pellet trafia na ruszt, gdzie następuje jego automatyczne rozpalenie. W momencie, gdy zadana temperatura zostanie osiągnięta kocioł przechodzi w tryb czuwania lub podtrzymania, w zależności od wprowadzonych ustawień. Widzimy tutaj wyraźną różnicę w porównaniu z kotłem na ekogroszek, który działa w trybie ciągłym, czyli paliwo jest podawane stale. Kocioł na pellet działa na zasadzie on/off, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa oraz wydłuża trwałość kluczowych podzespołów kotła.

Ekologiczne źródło ciepła

Nowoczesne piece centralnego ogrzewania na pellet spełniają wymogi tzw. Ekoprojektu (EcoDesign) zgodnie z rozporządzeniem komisji UE 1189/2015 oraz klasy 5 PN-EN: 303-5:2012. Pisząc prościej: są to ekologiczne urządzenia grzewcze, których eksploatowanie ma minimalny wpływ na środowisko naturalne. Warunek jest jeden: musimy spalać pellet dobrej jakości, niezawierający ponadnormatywnych zanieczyszczeń, a sam kocioł musi być przystosowany do zasilania tym rodzajem paliwa (np. spalanie pelletu w kotle węglowym bywa tak samo szkodliwe dla środowiska, jak spalanie węgla). Przyjmuje się, że paląc pelletem uwalniamy do atmosfery tyle CO2, ile pochłonęło drzewo, z którego wyprodukowano to paliwo. Można więc napisać, że bilans wychodzi na zero, co oczywiście jest nieosiągalne w przypadku np. ekogroszku.

Wygoda użytkowania

Kotły pelletowe budzą szczególne zainteresowanie wśród inwestorów, którzy nie mają dostępu do sieci gazowej, obawiają się wysokich kosztów eksploatacji ogrzewania elektrycznego, nie mogą sobie pozwolić na zakup pompy ciepła, a przy tym priorytetowo traktują kwestię komfortu. Nowoczesne piece zasilane pelletem wymagają minimalnego zaangażowania po stronie użytkownika. Na rynku są już dostępne kotły wyposażone w system automatycznego oczyszczania wymiennika, palnika, a nawet odpopielania. W praktyce więc obsługa sprowadza się do okresowego uzupełniania paliwa w zasobniku. Nie bez znaczenia jest również to, że kocioł na pellet śmiało może być umieszczony w kotłowni znajdującej się w przestrzeni mieszkalnej domu jednorodzinnego. Pył drzewny jest znacznie mniej uciążliwy niż węglowy, można go łatwo usunąć przy pomocy odkurzacza i tym samym bez problemu utrzymać czystość w kotłowni.

Szeroki wybór kotłów praktycznie dla każdego inwestora

W ofercie Biooze znajdziesz piece centralnego ogrzewania na pellet w wielu wariantach mocy. Pozwala to dobrać odpowiedni kocioł zarówno na potrzeby niewielkiego, doskonale zaizolowanego domu jednorodzinnego, jak i starszych budynków, domów wielorodzinnych czy obiektów firmowych i przemysłowych.

Bardzo dobra alternatywa dla kotła na ekogroszek

Przewaga kotła pelletowego nad tym zasilanym ekogroszkiem sprowadza się przede wszystkim do wygody użytkowania, ekologiczności oraz czystości. Co prawda ogrzewanie pelletem jest nieco droższe niż węglem, ale zwracamy uwagę na wyższą efektywność cieplną paliwa drzewnego, które zawiera o wiele mniej popiołu. Porównanie kotłów na pellet i ekogroszek znajdziesz w osobnym artykule na naszym blogu. Piece centralnego ogrzewania na pellet są dostępne w ofercie Biooze, marki firmy Reco Sp. z o.o. Zapraszamy do współpracy klientów biznesowych (hurtownie, instalatorzy), jak i indywidualnych. Nasi eksperci służą fachowym doradztwem na etapie doboru kotła do konkretnej instalacji grzewczej.


Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.
Dodaj swój komentarz: