Piece na pellet 10 kW, 12 kW, 15 kW, 20 kW i 25 kW. Który będzie odpowiedni dla Ciebie?

Pellet jest bardzo popularnym paliwem grzewczym, do którego zalet zaliczymy przede wszystkim znakomity stosunek ceny do wydajności energetycznej (mała ilość popiołu) oraz ekologiczność. Nic dziwnego, że coraz więcej osób projektujących nową lub modernizujących starą kotłownię decyduje się na zakup urządzenia przystosowanego do spalania pelletu. Wielu inwestorów wybiera również piec na pellet do salonu, zamiast tradycyjnego wkładu kominkowego. Podstawowym kryterium, jakim trzeba się tutaj kierować, jest oczywiście moc grzewcza urządzenia. Spośród modeli dostępnych w ofercie Biooze największą popularnością cieszą się piece na pellet 10 kW, 12 kW, 15 kW, 20 kW i 25 kW. Podpowiadamy, który z nich wybrać w zależności od konkretnych potrzeb i oczekiwań.

Piec na pellet 10 kW

Moc 10 kW wskazuje, że mamy tutaj do czynienia z urządzeniami stanowiącymi dodatkowe źródło ciepła w budynku. Będzie to idealny wybór do salonu, jeśli szukasz alternatywy dla wkładu kominkowego. Piec na pellet 10 kW jest o wiele wygodniejszy w obsłudze – zwłaszcza dotyczy to urządzeń firmy Piazzetta, wśród których znajdziesz modele z funkcją sterowania smartfonem.

Piec na pellet 12 kW

Nieco większe piece na pellet mogą być już rozpatrywane w kategorii głównego źródła ciepła dla niewielkiego domu. Tutaj szczególną uwagę radzimy zwrócić na modele Piazzetta wykorzystujące opatentowany system dystrybucji ciepłego powietrza Multifuoco. Pozwala on rozprowadzać gorące powietrze równomiernie po całym pomieszczeniu, a nawet kierować je do pomieszczeń sąsiednich i znajdujących się na wyższej kondygnacji. Więcej o piecach na pellet Piazzetta z systemem Multifuoco przeczytasz w osobnym artykule na naszym blogu.

Piec na pellet 15 kW

W tej kategorii mocy znajdziemy zarówno piece wolnostojące, przystosowane do instalacji w pomieszczeniach mieszkalnych (np. w salonie), jak i kotły na pellet, czyli urządzenia centralnego ogrzewania. Daje to szerokie możliwości w zakresie wyboru konkretnego pieca w zależności od tego, czy szukasz modelu do instalacji wodnej, czy może chcesz, aby ciepłe powietrze z pieca było rozprowadzane po domu dzięki naturalnym ruchom konwekcyjnym. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie codzienna wygoda, wysoki komfort termiczny, minimalny zakres obsługi oraz długa stałopalność, to postaw na kocioł na pellet zainstalowany w kotłowni – zwłaszcza w sytuacji, gdy planujesz wymianę starego źródła ciepła. Dzięki pojemnemu zasobnikowi nie będzie tutaj potrzeby częstego uzupełniania paliwa. Z kolei wolnostojący piec na pellet o mocy około 15 kW idealnie sprawdzi się w domach o otwartym układzie przestrzennym, zarówno jako główne, jak i dodatkowe źródło ciepła (np. na weekendy).

Piec na pellet 20 kW

Przechodzimy już do kategorii pełnoprawnych kotłów na pellet, czyli urządzeń centralnego ogrzewania. Kocioł o mocy grzewczej 20 kW powinien być w zupełności wystarczający, jak na potrzeby standardowego domu jednorodzinnego o powierzchni do 220 metrów kwadratowych – pod warunkiem posiadania przyzwoitej izolacji termicznej. Piec na pellet 20 kW zapewni dostateczną ilość ciepła w budynku, jak i sprawdzi się do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Nie trzeba się też obawiać przewymiarowania kotła ale jedynie o maksymalnie 10% w stosunku od OZC budynku, takie  – nowoczesne konstrukcje są wyposażone w zaawansowaną automatykę, która moduluje moc w zależności od aktualnego zapotrzebowania na energię. Należy pamiętać, że dobór kotła o zbyt dużej mocy, niż wynika to z obliczeniowego zapotrzebowania ciepła, powoduje wzrost kosztów eksploatacji.

Piec na pellet 25 kW

Tak mocny piec na pellet śmiało może być rozpatrywany w kategorii urządzenia centralnego ogrzewania na potrzeby bardzo dużego, współczesnego domu jednorodzinnego czy budynku firmowego. Kocioł o mocy 25 kW nie tylko wyróżnia się wysoką mocą grzewczą, ale również bardzo pojemnym zasobnikiem, co pozwala ograniczyć częstotliwość załadunku paliwa do minimum. Pamiętajmy natomiast, że mówimy tutaj o urządzeniu o sporych gabarytach – warto się więc upewnić, że mamy na taki kocioł wystarczającą ilość miejsca w kotłowni. Piece na pellet 10 kW, 12 kW, 15 kW, 20 kW i 25 kW są dostępne w ofercie Biooze, którą kierujemy zarówno do klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Dystrybuujemy urządzenia renomowanych producentów na terenie Śląska (w tym Katowic i Bielska-Białej), Krakowa oraz całej Polski. Już teraz skontaktuj się z nami, aby otrzymać indywidualną ofertę.


Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.
Dodaj swój komentarz: