Informacje


OZE, czyli odnawialne źródła energii. Co warto wiedzieć?

 Nie da się ukryć, że odnawialne źródła energii cieszą się coraz większą popularnością. Na pewno spowodował to powszechny dostęp do instalacji OZE, możliwość dofinansowania przedsięwzięcia ze źródeł zewnętrznych, a także coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa. Nie ma wątpliwości, że na przestrzeni lat technologie OZE staną się głównymi, jeśli nie jedynymi formami pozyskiwania ciepła, energii, czy wody dla budynków.

 

Rodzaje OZE.

Odnawialne źródła energii to takie, które nie powodują deficytu w zasobach naturalnych. Korzystanie z OZE nie może mieć negatywnego skutku na środowisko, a wręcz odwrotnie, ze środowiskiem musi w pełni współpracować.

Wśród odnawialnych źródeł energii wyróżniamy: energię słoneczną, wiatrową, wodną, geotermalną i energię z biomasy.

Fotowoltaika – energia ze słońca.

Instalacja fotowoltaiczna służy do zamiany energii z promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Dzięki temu prąd z którego korzystamy jest w części pozyskiwany z energii słonecznej, co powoduje, że nasze rachunki za prąd stają się niższe. Ponieważ technologia fotowoltaiczna wciąż się rozwija, to wraz z nią rośnie również jej opłacalność. Sama instalacja nie jest też taka droga jak jeszcze kilka lat temu. Jej dostępność i niezawodność przemawiają na korzyść instalacji paneli fotowoltaicznych. Oszczędność, ochrona środowiska a przede wszystkim niezależność energetyczna są to wielkie zalety fotowoltaiki.

 

Energia z wiatru – czyli przydomowa elektrownia wiatrowa.

 Przydomowe elektrownie wiatrowe to wciąż rzadki widok, mimo iż to dobry sposób na, przynajmniej częściowe, uniezależnienie się od sieci energetycznej. Dla kogo sprawdzi się takie rozwiązanie?  Przede wszystkim dla osób mieszkających w oddaleniu od ogólnodostępnych sieci energetycznych. Najlepiej łączyć je od razu z domem niskoenergetycznym , gdyż przy tradycyjnych projektach domów może posłużyć jedynie jako dodatkowe, a nie jedyne źródło energii elektrycznej. Jakie korzyści daje przydomowa elektrownia wiatrowa? Przede wszystkim dostęp do darmowej energii, której nadwyżki można sprzedawać do elektrowni, albo magazynować na okresy mniej wietrzne. Równie ważny jest tutaj brak emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Aby przydomowa elektrownia wiatrowa była w pełni efektywna, kluczowe znaczenie ma jej usytuowanie. Ważny jest przede wszystkim region, ukształtowanie terenu, a także naturalne i sztuczne przeszkody. Elektrownie wiatrowe najefektywniej funkcjonują w terenach nadmorskich. Dlatego też, jest to rozwiązanie skierowane głównie do mieszkańców Pomorza, a także Suwalszczyzny.  

 

Przydomowa elektrownia wodna – czy to możliwe?

Energetyka wodna to jeden z najstarszych sektorów odnawialnych źródeł energii. Już przecież od czasów starożytnych z powodzeniem była wykorzystywana w młynach. Obecnie najnowocześniejsze technologie pozwalają także na wykorzystanie jej w małych i mikro elektrowniach wodnych dla pojedynczych gospodarstw domowych. W Polsce korzystanie z przydomowych elektrowni wodnych nie jest popularne, a w ciągu roku powstaje ich zaledwie kilka. Zniechęcać mogą zwłaszcza żmudne i długotrwałe procesy administracyjne, wysokie koszty budowy, czy też protesty ekologów. I choć mała energetyka wodna ma w Polsce spory potencjał to biurokracja i konieczność uzyskania licznych decyzji i pozwoleń powodują, że wciąż jest ona wykorzystywana w marginalnym stopniu.

Energia geotermalna, czyli naturalne źródło ciepła.

Możliwość wykorzystania energii geotermalnej w gospodarstwie domowym dają nam pompy ciepła. Są to niskotemperaturowe urządzenia grzewcze, wykorzystujące energię cieplną zawartą w ziemi, wodzie i powietrzu.  Pompa ciepła jest efektywnym i możliwym do zastosowania we wszystkich warunkach odnawialnym źródłem energii. Mimo, iż koszt jej zakupu i montażu jest jeszcze dość wysoki, to możliwość pozyskania dotacji na ten cel ułatwia decyzję o zastosowaniu tego źródła ciepła. Pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem dla budynków energooszczędnych, które mają niskie zapotrzebowanie na ciepło. Jednak sprawdzi się także w budynkach modernizowanych, które zostały wcześniej poddane termomodernizacji.

 

Energia z biomasy wciąż mało doceniana.

Biomasa jest w Polsce wciąż mało docenianym źródłem energii odnawialnej mimo, iż dostęp do niej jest łatwiejszy niż do złóż. Wykorzystanie biomasy zmniejsza również  emisję dwutlenku węgla do atmosfery, co oznacza że ograniczany jest efekt cieplarniany.  Zaletą biomasy jest zagospodarowanie odpadów i nieużytków. W gospodarstwie domowym najłatwiej jest wykorzystać biomasę w postaci pelletu. Ogrzewanie pelletem jest nie tyle ekologiczne, co ekonomiczne. Zastąpienie tradycyjnego pieca węglowego kotłem na pellet to same plusy. Czystość grzania, redukcja dwutlenku węgla, przyjemny zapach i zalety czysto ekonomiczne. Poza tym, spalanie pelletu generuje niewielkie ilości popiołu, który tak naprawdę można wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. Ważne jest jednak pochodzenie pelletu. Biomasa jest odnawialnym źródłem energii tylko wówczas, gdy pochodzi ze zrównoważonych źródeł. Warto więc upewnić się, że dany producent posiada stosowne certyfikaty, a jego produkt nie jest zanieczyszczony.

 

Na wszystkie powyższe odnawialne źródła energii można obecnie pozyskać dotacje z programu „Czyste Powietrze”. Dofinansowaniem objęta jest wymiana starych, nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na rozwiązania ekologiczne i przyjazne środowisku.