Elektrownia fotowoltaiczna – coraz więcej zalet

Co to jest opłata mocowa?

Opłata mocowa została wprowadzona zarówno w stosunku do gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Ma ona na celu pozyskanie środków finansowych na pokrycie dodatkowego wynagrodzenia dla operatorów elektrowni, za utrzymanie określonych zdolności produkcyjnych.

Opłata ta jest doliczana bezpośrednio do rachunków i dla gospodarstwa domowego nie powinna przekroczyć rocznej kwoty 125,52. Przedsiębiorstwa zapłacą nieco więcej, bo aż 76,2 zł za każdy megawat energii zużytej pomiędzy godziną 7.00 a 22.00 w dni robocze.

Opłata mocowa to nie jedyna podwyżka jaką zauważymy na rachunku za energię. Zwiększyła się również kwota taryfy dystrybucyjnej i energii czynnej.

 

Samowystarczalność energetyczna.

To nie pierwsze i zapewne nie ostatnie podwyżki prądu. Warto więc poważnie zastanowić się nad samowystarczalnością energetyczną, jaką daje elektrownia fotowoltaiczna. Tak naprawdę, jest to jedyna możliwość aby uniezależnić się od wciąż rosnących kosztów energii elektrycznej.

Aby czas zwrotu inwestycji był jak najkrótszy należy właściwie dobrać moc i rodzaj instalacji. Dobierając parametry fotowoltaiki należy zwrócić uwagę zwłaszcza na :

- średnie roczne zużycie energii,

- poziom nasłonecznienie,

- nachylenie i miejsce montażu uwzględniające strony świata.

 

Dostępność fotowoltaiki jest już powszechna, a program „Czyste Powietrze” powoduje, że możemy skorzystać z dotacji na uruchomienie domowej elektrowni fotowoltaicznej. Decydując się na nią mamy pewność, że podwyżki prądu już nie będą nas dotyczyć.


Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.
Dodaj swój komentarz: