Najlepsze piece na pellet - jakie kryteria spełniają urządzenia dobrej klasy?

Bardzo często kontaktują się z nami klienci z Krakowa, Katowic czy Bielska-Białej z prośbą o wskazanie najlepszych pieców na pellet. Jest to zrozumiałe, gdy weźmiemy pod uwagę obszerną ofertę takich pieców, w której można się dość łatwo pogubić. Zwłaszcza, że wiele pieców dostępnych na rynku ma zbliżone parametry robocze, natomiast znacząco różnią się ceną. Aby nieco usystematyzować Twoją wiedzę przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, czym charakteryzują się najlepsze piece na pellet.  

Innowacyjne rozwiązania

Zacznijmy od rzeczy, która może nie jest tak oczywista na etapie wybierania najlepszego pieca na pellet, natomiast warto na nią zwrócić uwagę. Chodzi właśnie o innowacyjne rozwiązania, które są dziś dostępne w urządzeniach dobrej klasy. Co może być innowacyjnego w piecu na pellet? Choćby to, że da się nim sterować… z poziomu własnego smartfonu. Taką funkcję, dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi, oferują np. wybrane modele z oferty włoskiej firmy Piazzetta.

Funkcja ta przydaje się m.in. do monitorowania parametrów pracy pieca na pellet, co pozwoli w porę uzupełnić zasobnik świeżym paliwem i zachować stałopalność. Na pewno będą z tego korzystać osoby, dla których piec na pellet ma być podstawowym źródłem ciepła w budynku.

Funkcjonalność

Najlepsze piece na pellet można scharakteryzować jednym słowem: bezobsługowość. Jest to znakomita propozycja dla każdego, kto np. ma złe doświadczenia z kotłem zasypowym lub wkładem kominkowym i tym razem koniecznie chce uniknąć pracy na drugim etacie palacza. Współczesne urządzenia zasilane pelletem to gwarantują.

W najlepszych piecach znajdziemy takie funkcje, jak chociażby automatyczne odpopielanie palnika czy automatyczne czyszczenie wymiennika. Od razu więc odpadają nam dwie dość uciążliwe czynności, dzięki czemu obsługa pieca sprowadza się w zasadzie tylko do uzupełniania paliwa w zasobniku oraz okresowego wysypywania popiołu.

Im bardziej funkcjonalny piec na pellet, tym mniej trzeba się przy nim napracować, a o to przecież wszystkim nabywcom chodzi. Zwłaszcza, gdy mówimy tutaj o piecach montowanych w salonie, stanowiących alternatywę dla uciążliwych wkładów kominkowych.

Wysoka sprawność

To bardzo ważne kryterium oceny jakości pieca na pellet. Najlepsze konstrukcje gwarantują sprawność na poziomie grubo przekraczającym 80 proc., bliżej 90 proc. Duży wpływ ma na to oczywiście jakość samego paliwa, natomiast wybierając dla siebie piec na pellet zawsze warto zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta sprawność.

Właśnie: deklarowaną. Nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem to, że część sprzedawców mocno nagina fakty – robią to także niektórzy producenci podając sprawność uzyskaną w warunkach laboratoryjnych i niemającą wiele wspólnego z rzeczywistością. To kolejny argument przemawiający za tym, aby zainwestować w piec znanej, renomowanej firmy, która nie pozwala sobie na takie zagrywki w stosunku do klientów.

Bogate wyposażenie seryjne

Często jest tak, że mając do wyboru dwa piece na pellet z różnych półek cenowych decydujemy się na ten tańszy, nie do końca zdając sobie sprawę z czego bierze się różnica w cenie. Może ona wynikać właśnie z wyposażenia pieca.

Przykładowo: bardzo popularny model Allegra 10 kW od Ambiente e Calore w standardzie posiada już takie elementy, jak czujnik temperatury zewnętrznej, chronotermostat tygodniowy, autoregulację dozowania pelletu czy regulację modulowanych poziomów mocy. W przypadku najtańszych pieców na rynku za niektóre z tych rzeczy trzeba albo dopłacić, albo w ogóle nie ma możliwości ich zastosowania. Warto na to zwrócić uwagę.

Bardzo wysoka jakość wykonania

Najlepsze piece na pellet są rekomendowane przez ekspertów nie ze względu na wyposażenie czy różne dodatkowe funkcje, ale właśnie z uwagi na bardzo wysoką jakość wykonania. To powinien być priorytet dla każdego inwestora, który oczekuje, że piec będzie pracować długo i bezawaryjnie, a przy tym nie będzie kosztowy w serwisowaniu.

Rada

Chcąc wstępnie ocenić jakość danego pieca na pellet, porównaj jego masę własną z produktem konkurencji o identycznej mocy i parametrach. Różnica może być znaczna.

Jeśli chcesz postawić na jakość, to sprawdź piece na pellet polecanych przez nas producentów: Ambiente e Calore, Piazzetta czy La Nordica.  


Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.
Dodaj swój komentarz: