Ogrzewanie na pellet? Sprawdź, dlaczego to bardzo dobry pomysł

W Polsce wciąż najpopularniejsze jest ogrzewanie gazowe oraz węglowe. To drugie powoli jednak odchodzi do lamusa z uwagi na wprowadzenie bardzo restrykcyjnych norm środowiskowych oraz kolejnych uchwał antysmogowych zakazujących spalania paliw stałych. Gdy na jednej szali jest wygoda, a na drugiej efektywność systemu grzewczego oraz niskie koszty eksploatacji, to pojawia się spory problem z wyborem konkretnego źródła ciepła. Dlaczego warto tutaj rozważyć ogrzewanie na pellet? Najważniejsze argumenty omawiamy w naszym artykule.

Bardzo wysoki komfort po stronie właścicieli

Ogrzewanie na pellet jest atrakcyjną propozycją dla każdego, kto szuka niemal bezobsługowego systemu grzewczego do domu lub firmy. Piszemy „niemal”, ponieważ piece i kotły na pellet wymagają jednak pewnych czynności po stronie użytkownika (uzupełnianie paliwa w zasobniku oraz okresowe wybieranie popiołu). Są one natomiast znacznie mniej uciążliwe w porównaniu z ogrzewaniem węglowym czy wkładem kominkowym z płaszczem wodnym. Obsługa pieca lub kotła na pellet nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga wcielania się w rolę palacza. Paliwo jest suche i czyste, dlatego można je uzupełniać bez zdejmowania koszuli. Sam pellet jest również na tyle łatwo dostępny, że nie ma wcale potrzeby robienia dużych zapasów na zimę – można go kupować na bieżąco, co jest ważną informacją z punktu widzenia osób niedysponujących piwnicą czy innym magazynem paliwa. Ogrzewanie na pellet stanowi więc rozwiązanie pośrednie między bardzo kłopotliwym ogrzewaniem węglowym a całkowicie bezobsługowym ogrzewaniem gazowym czy pompą ciepła. Oferuje przy tym to, czego oczekują praktycznie wszyscy inwestorzy, czyli…

Stabilne, rozsądne koszty ogrzewania na pellet

Pellet wciąż nie jest paliwem tak rozpowszechnionym, jak gaz, olej, węgiel czy nawet drewno kawałkowane. Mimo to od lat jego ceny zachowują się dość stabilnie i nie rosną tak drastycznie, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych nośników energii. Jest to zatem dobra propozycja dla osób, które np. właśnie pozbywają się starego kotła węglowego i nie chcą, aby po zmianie ogrzewania koszty zakupu paliwa znacznie wzrosły. Ogrzewanie domu czy firmy pelletem jest porównywalne pod względem kosztowym z węglem, drewnem kawałkowanym oraz tzw. ekogroszkiem, natomiast nieporównanie korzystniejsze ze względu na komfort obsługi.

Walor ekologiczny

Nie możemy pominąć tej kwestii, która ma coraz większe znaczenie dla inwestorów wybierających system grzewczy do domu czy firmy. Spalanie pelletu w przystosowanym do tego kotle lub piecu jest proekologiczne, ponieważ nie powoduje uwalniania do atmosfery nadmiernej ilości CO2. Sam pellet to paliwo zaliczane do kategorii biomasy, a więc całkowicie odnawialne, powszechnie dostępne i pozwalające mądrze zagospodarowywać odpady drzewne oraz drewnopochodne, na przykład z produkcji mebli.

Szeroki wybór dostępnych urządzeń grzewczych

Ogrzewanie na pellet jest propozycją praktycznie dla każdego, niezależnie od tego, czy ma to być główne czy dodatkowe źródło ciepła dla domu/firmy. Na rynku znajdziemy dziś zarówno piece na pellet – idealne do salonu, jako alternatywa dla wkładu kominowego, jak i kotły centralnego ogrzewania, które mogą dostarczać energię cieplną na potrzeby całych budynków mieszkalnych, firmowych, użyteczności publicznej, hoteli etc. Ogrzewanie na pellet jest więc bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem i znakomitą alternatywą dla innych bezobsługowych, natomiast znacznie droższych w użytkowaniu źródeł ciepła, na czele z kotłem gazowym czy olejowym. Potwierdza to rosnące zainteresowanie kotłami i piecami pelletowymi. Masz hurtownię instalacyjną? Jesteś profesjonalnym instalatorem? Zaoferuj swoim klientom rozwiązania grzewcze na pellet. Biooze dostarczy Ci kotły i piece renomowanych producentów, w tym La Nordica, Windhager, Ambiente e Calore czy Viteco. Zaopatrujemy w nie klientów biznesowych w Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej oraz na terenie całego Śląska i innych województw.


Komentarze

e
Gość
2024-03-22 13:15:57
@@24oV3
Gość
2024-03-22 13:09:11
Dodaj swój komentarz: