
Kotły na pellet cieszą się sporą popularnością w naszym kraju. Wynika to z ich ekologicznego charakteru, niskiej uciążliwości użytkowej oraz atrakcyjnych kosztów eksploatacji, porównywalnych z gazem ziemnym. Decydując się na zakup takiego kotła na potrzeby domowej kotłowni musisz pamiętać o kilku zasadach, od których zależy długowieczność, efektywność oraz bezawaryjność urządzenia grzewczego. Podstawą jest regularny serwis kotłów na pellet. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.
Wybieraj paliwo dobrej jakości
Na początek warto zaznaczyć, że uciążliwość i zakres czynności serwisowych przy kotle pelletowym są ściśle uzależnione od jakości stosowanego paliwa. Kupując pellet zawsze sprawdzaj, czy spełnia on europejską normę EN ISO 17225-2 – jeśli tak, to jest to pellet najwyższej klasy A1, z minimalną dopuszczalną ilością zanieczyszczeń.
Wysoka jakość pelletu ma przełożenie nie tylko na proces spalania i tym samym efektywność pracy kotła, ale także jego trwałość. W paliwie gorszej jakości, z niewiadomego źródła, nagminnie zdarzają się takie zanieczyszczania, jak chociażby spore kamienie, które mogą zablokować podajnik ślimakowy, a to skończy się koniecznością wezwania serwisu (nie każdy użytkownik poradzi sobie z samodzielnym usunięciem awarii).
Podstawowe czynności serwisowe po stronie użytkownika
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że popiół, pyły i sadza powstające w procesie spalania pelletu mają negatywny wpływ na sprawność kotła. Dlatego trzeba się ich regularnie pozbywać. Jeśli chodzi o popiół, to ze spalenia 1 tony dobrej jakości pelletu powstanie około kilogram popiołu – to niewiele, dlatego jego usuwanie nie jest uciążliwe (w dodatku taki popiół stanowi cenny nawóz i można go wysypać np. prosto na przydomowy trawnik).
Pozostałe czynności serwisowe, jakie powinien wykonywać użytkownik (w sezonie grzewczym raz na tydzień), to:
- kontrolowanie stanu płomienia,
- usuwanie ewentualnych spieków z rusztu palnika,
- sprawdzanie nastaw serwisowych,
- w razie potrzeby czyszczenie ścian wewnętrznych kotła przy pomocy drucianej szczotki.
Zaznaczamy, że częstotliwość wykonywania tych czynności zależy zarówno od jakości paliwa, jak i intensywności użytkowania kotła (czy jest to sezon grzewczy, czy może kocioł wyłącznie podgrzewa ciepłą wodę), a także od klasy samego urządzenia.
Obecnie na rynku są już dostępne kotły wyposażone w funkcję automatycznego usuwania popiołu z palnika oraz automatycznego oczyszczania wymiennika, których serwisowanie jest znacznie mniej czasochłonne.
Jak często należy zlecać profesjonalny serwis kotłów na pellet?
Informację na ten temat zawsze znajdziesz w warunkach gwarancyjnych określonych przez producenta konkretnego kotła na pellet. Standardowo w okresie gwarancji – ale też po nim – należy zlecać serwis kotła profesjonaliście raz do roku, najlepiej tuż po lub bezpośrednio przed sezonem grzewczym.
Do podstawowych czynności serwisowych wykonywanych przez profesjonalnego serwisanta zaliczymy:
- demontaż palnika i rusztu w celu oceny stanu tych elementów oraz drożności otworów napowietrzających,
- dokładne czyszczenie palnika i rusztu,
- ocena stanu podajnika ślimakowego,
- oczyszczenie rury i ślimaka podajnika,
- skontrolowanie stanu sznura uszczelniającego w drzwiczkach kotła,
- sprawdzenie i ewentualnie zmodyfikowanie nastaw kotła (na przykład po informacji od właściciela, że kocioł zużywa dużo paliwa).
Faktyczny zakres prac serwisowych przeprowadzanych przez fachowca będzie zależeć od ogólnego stanu i wieku kotła oraz ustaleń z właścicielem.
Jak widzisz istnieje szereg obowiązków związanych z serwisowaniem kotła na pellet, dlatego nie można powiedzieć, że jest to urządzenie całkowicie bezobsługowe. Na pewno natomiast wypada pod tym względem dużo korzystniej niż np. kocioł węglowy – choćby z uwagi na mniejszą uciążliwość samego paliwa (brak brudzącego pyłu w kotłowni oraz dużej ilości popiołu).
Jeśli po przeczytaniu tego poradnika utwierdziłeś się w przekonaniu, że warto zainwestować w kocioł na pellet, a szukasz takiego urządzenia np. w Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej czy ogólnie na Śląsku, to skontaktuj się z nami – pomożemy Ci wybrać odpowiedni model oraz wskażemy dystrybutorów, u których możesz stacjonarnie kupić kotły z naszej oferty.
Komentarze
Dodaj swój komentarz: