Serwis pieców na pellet - dlaczego nie można tego zaniedbywać?

Piece na pellet są coraz popularniejszymi urządzeniami grzewczymi, na których zakup decydują się zarówno inwestorzy indywidualni, jak i przedsiębiorcy potrzebujący wydajnego źródła ciepła do firmy. Jedną z najważniejszych zalet kotłów i pieców zasilanych pelletem jest niska uciążliwość obsługi. Współczesne konstrukcje czołowych producentów są niemal w pełni zautomatyzowane, co zwalnia właściciela z wielu obowiązków eksploatacyjnych typowych dla chociażby kotłów węglowych czy wkładów kominkowych. Nie oznacza to natomiast, że taki piec może być pozostawiony sam sobie. Niezbędne jest dbanie o regularny serwis pieców na pellet. Dlaczego jest to tak ważne? Sprawdź w naszym poradniku.

Bezpieczeństwo użytkowników pieca

Najważniejszym argumentem przemawiającym za tym, aby regularnie zlecać serwis pieców na pellet, jest dbałość o własne bezpieczeństwo. Choć współczesne piece zasilane pelletem są zautomatyzowane i bardzo bezpieczne w codziennym użytkowaniu, to jednak nadal mówimy tutaj o urządzeniach grzewczych, których nieprawidłowa eksploatacja może grozić np. zatruciem czadem czy nawet wybuchem pożaru. Dlatego podstawowym celem serwisowania pieców na pellet jest upewnienie się, że urządzenie działa prawidłowo i nadaje się do dalszej eksploatacji. Nie ma tutaj znaczenia, czy mówimy o piecu rocznym, dwuletnim czy może dziesięcioletnim – każde urządzenie tego typu może ulec awarii (podobnie jak osprzęt hydrauliczny), która zostanie w porę wykryta przez doświadczonego serwisanta. Rada Serwis pieca na pellet należy zlecać minimum raz do roku, natomiast przegląd przewodu kominowego – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami – cztery razy do roku.

Regularny serwis pieców na pellet wpływa na trwałość urządzenia

Nawet najlepiej wykonany piec na pellet w pewnym momencie ulegnie wyeksploatowaniu. Można odsunąć to w czasie przestrzegając zaleceń serwisowych producenta. W ramach serwisu specjalista przeprowadzi dokładny przegląd pieca i jego kluczowych podzespołów, a także m.in. oczyści palnik. Takie z pozoru drobne czynności mają bezpośrednie przełożenie na wydłużenie trwałości pieca i cieszenie się jego bezawaryjną pracą.

Zużycie paliwa pod kontrolą

Nie każdy wie, że regularny serwis pieca na pellet po prostu się opłaca. Owszem, za taką usługę trzeba zapłacić, natomiast wynikające z tego korzyści finansowe mogą być wielokrotnie większe. Dlaczego? Ponieważ na bieżąco serwisowany piec zużywa znacznie mniej paliwa (pracuje efektywniej). Jeśli więc właściciel pieca czy kotła na pellet zauważy, że w ostatnim czasie wzrosło zużycie paliwa, to nie powinien przechodzić nad tym do porządku dziennego. Jest to niezawodny sygnał świadczący o konieczności przeprowadzenia serwisu urządzenia.

Szybka reakcja na ewentualne problemy

Podczas rutynowego przeglądu pieca na pellet doświadczony serwisant może zauważyć problemy niedostrzegalne dla użytkownika oraz niedające o sobie znać w trakcie normalnego użytkowania. Zwykle jest tak, że na tym etapie usunięcie awarii nie jest ani kosztowne, ani czasochłonne, natomiast daje pewność dalszej bezproblemowej eksploatacji pieca. Można sobie natomiast łatwo wyobrazić, jak kłopotliwa byłaby awaria pieca czy kotła pelletowego w samym środku sezonu grzewczego. Zwłaszcza, jeśli do jej usunięcia potrzebne są niedostępne od ręki części. Lepiej więc dmuchać na zimne i stosować się do zaleceń serwisowych producenta pieca. Serwis pieców na pellet nie jest ani uciążliwy, ani kosztowny, co także stanowi ważny argument przemawiający za polecaniem tych urządzeń grzewczych inwestorom. Jeśli masz hurtownię instalacyjną lub sam jesteś instalatorem oraz chcesz zaoferować swoim klientom kotły i piece pelletowe, to już teraz skontaktuj się z nami. Firma Biooze jest czołowym dystrybutorem pieców na pellet renomowanych producentów, w tym Piazzetta, La Nordica, Windhager, Ambiente e Calore czy Viteco. Dostarczamy je hurtowniom instalacyjnym, sklepom oraz klientom indywidualnym na terenie Krakowa, Katowic, Bielska-Białej czy całego Śląska. Sprawdź naszą ofertę.


Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.
Dodaj swój komentarz: